اولین حضور 4 جودوکار بروجردی جهت انتخابی و اردوی مشترک تیم لیگ برتری اراک

چهار جودوکار نونهال و نوجوان بروجردی به مربیگری استاد حسین ساکی جهت حضور و انتخابی در تیم لیگ برتر اراک ، امروز عازم اراک شدند. این اردو و انتخابی با حضور قهرمان جهان آقای مجید بهاروند برگزار گردید.

اسامی تیم اعزامی بروجرد

آقای علی نصرالهی

آقای علیرضا یاراحمدی

آقای امید لری

آقای یونس صارمی


بخش اول نقش فیزیک در جودو : فیزیک بدنی جودوکاران

مدتی پیش درخواستی راجب نقش فیزیک در جودو مطرح شد و از آن مقاله جامعی بیرون آمد حال به جهت اینکه حوصله خوانندگان سرنرود در دو بخش منتشر خواهد شد.

 

مقدمه

بطور کلی در دو جایگاه می توان کاربرد فیزیک در جودو را شناسایی و بحث کرد. یکی نقش فیزیک در فنون جودو و دیگری نقش استیل بدنی جودوکاران می باشد. از این رو به جهت اهمیت، نخست جایگاه فیزیک در فنون جودو مطرح می گردد و سپس جایگاه استیل و فیزیک بدنی جودوکار بررسی می شود.

هر چقدر که فیزیک بدنی جودوکاران فاکتور خیلی مهمی برای موفقیت در این رشته نیست اما در نقطه مقابل آن، فیزیک در فنون جودو نقش کلیدی در افزایش درصد موفقیت جودوکاران دارد که به تفصیل هر کدام تشریح خواهد شد.

 

فیزیک در فنون جودو

هنگام اجرای فنون جودو نقش محوری فیزیک به خوبی مشهود است، در یک اجرای موفق باید سیکل تایساباکی ، کوزوشی و پرتاب به صورت کامل انجام شود تا درصد موفقیت تکنیک افزایش یابد. به عبارت دیگر اگر یکی از این سه رکن فن (تایساباکی ، کوزوشی و پرتاب) از قوانین فیزیکی تهی باشد درصد موفقیت اجرای تکنیک به نحو چشمگیری کاهش می آید.

در صورتی که کاوشگران بخواهند نقش قوانین فیزیک را در فنون جودو به درستی درک کنند ، ابتدا لازم است با اصول مبنایی در تایساباکی ، کوزوشی و پرتاب آشنایی یابند تا رگه های فیزیک در این هنر رزمی نجیب نمایان گردد.

 

تایساباکی :

تایساباکیمسئله بسیار مهم در اجرا تکنیکی که از سرعت واکنش بالا و حرکت دورانی (منحنی شکل) به گرد حریف برخوردار است و گاهی نیز امکان دارد که این دوران با بهره گیری از نیروی خود مهاجم همراه باشد، در نتیجه بر کیفیت واژگونی حمله کننده تاثیر مستقیمی خواهد گذاشت. البته لازمه داشتن تغییر جهت موفق حفظ تعادل خود توری یا اجرا کننده می باشد.

علاوه بر تعریف فوق از تایساباکی می توان این تعبیر را نیز برای آن بکار برد که تایساباکی روشی پیشرفته و متفاوت از فرار کردن در هنگام مواجه شدن با حمله حریف است که بواسطه انتقال دورانی مرکز ثقل بدن از یک وضعیت استاتیک پایدار به دیگر وضعیت استاتیک پایدار می باشد.

البته این تغییر جهت ناگهانی خود مشتمل بر 4 نوع می باشد:

  1. مای ساباکی یا تغییر جهت 90 درجه ای رو به جلو
  2. مای ماوارا ساباکی یا تغییر جهت 180 درجه ای رو به جلو
  3. اشیرو ساباکی یا تغییر جهت 90 درجه ای از پشت
  4. اشیرو ماوارا ساباکی یا تغییر جهت 180 درجه ای به پشت

 

کوزوشی :

کوزوشیبه عمل کشیدن حریف جهت بر هم زدن مرکز ثقل بدن او و در نتیجه بی تعادل نمودن اش کوزوشی یا کشش گفته می شود، کوزوشی نقش ویژه ای در پرتاب حریف ایجاد می کند. در واقع بی تعادل کردن، زیر بنای یک پرتاب بی نقص را شکل می دهد.

کوزوشی صحیح بدون خارج کردن حریف از محور تعادلی خودش حاصل نمی شود. آن نیز در 4 جهت اصلی (جلو،پشت،راست و چپ) و 4 جهت فرعی میسر می گردد. افزون بر آن عمل کشاندن حریف یا به گونه ای است که او بروی پنجه قرار گیرد یا روی پاشنه میخکوب شود.

 

 

پرتاب :

تای اوتوشی پرتاب نمودن حریف در صورتی که همراه با تایساباکی و کوزوشی باشد بسیار هموار تر از حالتی است که تکنیک عاری از این دو رکن اساسی اجرا شود. هر چند نقش فیزیک در ناگه یا عمل پرتاب حریف با وجود تایساباکی و کوزوشی کمرنگ جلوه می دهد اما موقعیت قرار گیری بدن مجری فن و پذیرنده آن در هنگام پرتاب باید منطبق با اصول فیزیکی باشد، چرا که وضعیت طرفین تکنیک و جهت پرتاب مشخصّه با اهمیت بالا در افزایش درصد موفقیت فن می باشد. به طور مثال در تکنیک تای اوتوشی اگر در هنگام اجرا بدن مجری فن در وضعیتی باشد که مسیر حرکتی حریف را به صورت کامل مسدود کند هر چقدر هم که تایساباکی و کوزوشی کامل باشد عمل پرتاب به درستی صورت نمی گیرد.

لذا لازم است که در هنگام پرتاب به قوانین فیزیکی حاکم بر تکنیک پایند بود تا به موفقیت دست یافت.


در نخستین روز رقابت های جودوی نوجوانان آسیا؛ شاگردان عباس نژاد دو مدال برنز کسب کردند

منبع : irijf.ir
در نخستین روز رقابت های جودوی نوجوانان آسیا؛ شاگردان عباس نژاد دو مدال برنز کسب کردند

جودوکاران نوجوان کشورمان در روز نخست رقابتهای نوجوانان آسیا موفق به کسب دو مدال برنز شدند.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون جودو ، دهمین دوره رقابتهای جودو نوجوانان آسیا از روز پنجشنبه با حضور ١٦٥ جودوکار از ٢٥ کشور در سالن راجیو گاندی شهر گوچی هند آغاز شد که تلاش نمایندگان کشورمان به کسب دو مدال برنز ختم شد. 
وحید بریمانلو در وزن ٥٥- کیلوگرم با برتری مقابل احمد الحسینی از امارات و کاراکومان از هند راهی مرحله یک چهارم نهایی شد. وی در این مرحله نتیجه را به مغولستان واگذار کرد و به گروه شانس مجدد رفت. بریمانلو برای کسب مدال برنز جودوکاران لبنان و قزاقستان را شکست داد و برنز گرفت. 
مهدی برغمدی در وزن ٦٦- کیلوگرم دور نخست استراحت داشت و سپس مقابل مان تام از ماکائو به پیروزی دست یافت. وی در مرحله نیمه نهایی نتیجه را به میرزائف از قزاقستان وگذار و به دیدار رده بندی راه بافت. برغمدی در این مرحله لئو وی از چین تایپه را از پیش رو برداشت و به نشان برنز دست پیدا کرد. 
محمد بریمانلو در وزن ٥٥- کیلوگرم همان دور نخست به ژاپن باخت و حذف شد. همچنین مهدی ایوبی در اولین دیدار به قزاقستان نتیجه را واگذار و از دور رقابتها کنار رفت. 
ضمن اینکه لیلا سیاهوشی بعد از استراحت در مرحله نخست مقابل نماینده اردن واگذار کرد. نماینده بانوان کشورمان برای کسب مدال برنز ابتدا نپال را شکست داد ولی به چین تاپیه باخت و در مکان پنجم ایستاد. 
این رقابتها امروز به پایان می رسد و فردا مسابقات جوانان آغاز خواهد شد.
ایران در هردو رده بانوان و آقایان در این رقابتها حضور یافته است..


آموزش اوگوشی توسط کایلا هریسون

کایلا هریسون یکی از بهترین اوگوشی زن های جهان هست وی علی الرغم اینکه دوران قهرمانی اش هنوز تمام نشده است متواضعانه شگرد تخصصی خودش را به دیگران آموزش می دهد.

در این فیلم آموزشی، هریسون که اخیراً نیز موفق شد در وزن منفی 78 کیلوگرم قهرمان المپیک ریو شود و از عنوان قهرمانی در المپیک لندن دفاع کند تکنیک اوگوشی را تدریس می کند.

http://www.namasha.com/v/LbmQR1qf    بهترین اوگوشی زن های جهان                                                                              


                                    


                                                                                                                                                           

نایب قهرمانی جودوکار بروجردی درمسابقات جودو نونهالان مناطق کشور

کسب مدال نقره توسط  علی نصرالهی  جودوکار نونهال و آینده دار بروجردی درمسابقات جودو نونهالان مناطق کشور به میزبانی همدان را به ایشان و مربی نخبه جودو بروجرد ، استاد حسین ساکی  تبریک عرض می نماییم .


گفتنی است مسابقات جودو نونهالان منطقه ۳ با حضور شش استان و ۱۲ تیم در دانشگاه آزاد همدان برگزار شد. این مسابقات پنجشنبه و جمعه درسالن پوریای ولی دانشگاه آزاد واحد همدان و با حضور استان های لرستان، مرکزی، ایلام، کرمانشاه، کردستان و همدان و ۱۲ تیم برگزار شد. 


( تعداد کل: 7 )
قدیمی تر 1 2