یاسوهیرو یاماشیتا؛ قوی ترین مرد روی زمین با یازده سال قهرمانی در جودو جهان

یاسوهیرو یاماشیتا؛ قوی ترین مرد روی زمین با یازده سال قهرمانی در جودو جهان

یاسوهیرو یاماشیتا؛ قوی ترین مرد روی زمین با یازده سال قهرمانی در جودو جهان

هرگز به سادگی نمی توان گفت قوی ترین مرد روی زمین کیست و چه کسی به حق شایسته احراز این عنوان است. اما اگر سالها قهرمان ملی بودن چندین بار قهرمان جهان والمپیک و فاتح بیش از۲۰۰بار مسابقه پی درپی بودن و نزدیک به ۱۰سال بی شکست ماندن می توان برای کسب عنوان قوی ترین انسان روی زمین کافی باشد، پس می باید حکم داد که کودک غول چهره ژاپن (یاسوهیرویاماشیتا) با ۱۳۳کیلو وزن و۱۸۰سانتی مترقد، قوی ترین در گسترده گیتی است.
درباره این غول محبوب گفته می شود: یاماشیتا سمبل جودو ژاپن و عامل اوجگیری دوباره آن است. قدرت بدنی ونیروی روحی وفکری را باهم دارد و در مبارزات خود شیوه ایی متین اما باصلابت عمل می کند.
یاسوهیرویاماشیتا استاد ورزش دردانشگاه توکائی است. درآپارتمان کوچک و ساده ای زندگی می کند که در تصویرهیچ بازدید کننده ای به خصوص خبرنگاران غربی که برای دیدار و مصاحبه با او می آیند، نمی گنجد که این خانه کوچک متعلق به قوی ترین مرد جهان باشد. درآپارتمان حتی اثری از مدال های طلا وجام های افتخار یاماشیتا نیست. او دوست ندارد آنها را در ویترین و به معرض تماشا بگذارد. می گوید: کاپ ها را به موزه می بخشم، اما مدال هایم را نه !مدال ها را تقدیم پدربزرگم تانیرو کرده ام. من او را بسیارگرامی وعزیزمی دارم . پیرمردی است ۷۸ ساله که تاکنون حتی یک مسابقه مرا نادیده نگذاشته است. باید بدانید که آنچه امروزهستم و دارم مدیون زحمات اوست .
یاسوهیرو درشهرکوچک کوماموتو واقع درجزیره کیوشومتولد شد. ازبدو تولد درشت استخوان و قوی بنیه بود. پدر و مادر او به یاد ندارند که یاسوهیرو به بیماری متداول کودکان مبتلا شده باشد. در سن ۵ سالگی کودکی بود بهرمند ازنیرو فوق العاده زیاد و نامتناسب با آن سن. در۱۰سالگی نه تنها کودکان بلکه بزرگترها هم ازبرابرش می گریختند، نیروی بی مهار وسرشار یاماشیتا چنان او را به بیقراری وادارمی کرد که هیچ چیز از او درامان نبود . درباره آن روزها خاطرات جالبی ازغول کوچک نقل می کنند: درختچه ها را بسادگی ریشه کن می کرد. دریک چشم برهم زدن مدرسه را به هم می ریخت. کافی بود اراده کند تا هرچیز را درهم بشکند. وقتی عصبانی می شد و به میان بچه ها می افتاد، حالت گرگی را داشت که به گله زده باشد .
اولیای مدرسه و ساکنین محل ازدست او درعذاب بودند. پدر و مادر یاسوهیرو سرانجام ازمهار فرزند خود ناامید شده و بانگرانی دست کمک به سوی پدربزرگ او درازکردند. تانیرو پیرمردی بود روشن ضمیرکه معمولا مورد مشورت شهروندان درزمینه مشکلات شان قرار می گرفت. پدربزرگ به زودی راه حل مشکل یاسوهیرو را یافت. او دریافت مشکل اصلی نوه اش تخلیه انرژی بسیارزیادی است که دارد.
بنابراین ، این بچه اژدها را به نزدیکترین مدزسه جود و برد و ثبت نام کرد تا در آنجا زیر نظرمربیان قرارگیرد و شیوه های کنترل وکاربرد صحیح زندگی و قدرت خود را فراگیرد. این نقطه عطفی درزندگی یاسوهیروبود. درست ۱سال بعد یاماشیتا به مقام قهرمانی مسابقات جودو سراسری ژاپن رسید و این عنوان به مدت ۵ سال پی درپی برای اوتکرارشد. با درخشش خیره کننده این پدیده جوان نگاه کارشناسان متوجه او شد وهمه امیدوار به اینکه یک بار دیگرتوسط یاماشیتا جودو ژاپن بلند آوازه می شود و جایگاه واقعی خود را به عنوان یک کشور پیشتاز بازیابد. یکی از برجسته ترین اساتید جودو ژاپن نوبویوکی ساتو شخصا داوطلب شد که به تعلیم یاماشیتا بپردازد و فنون بدیع این ورزش را به او منتقل نماید.
ساتو تجربه ای که به د لیل سالها فعالیت ومطالعه دراین رشته و دوبارقهرمان جهان شدن داشت دریافت که تمرین های متداول ومعمولی برای یاماشیتا کم است ودرسطح قدرت او نیست. پس هفته ای دو روز بدنسازی، دو روز دوهای استقامت و حتی سرعت را دربرنامه کار او گنجاند تا از او پهلوانی بسازد، همطراز پهلوانان افسانه ای و قهرمانی تحویل جهان دهد که چشم گیتی به دیدنش شگفت زده شود.
به این ترتیب تجربه ساتو وقدرت یاماشیتا دست به دست هم دادند ودلاوری به میدان فرستاد که سلطان بی رقیب تاتامی های جهان شد و تردید است ورزشهای رزمی بتواند به زودی پدیده ای همچون او را برخود ببیند. شگفت آنکه یاماشیتا علاوه برقدرت از چنان چابکی وسرعتی برخوردار شد که توانست مسافت ۱۰۰ متر را در۱۴ثانیه طی کند!همچون آهو! اما آهوی ۱۳۳کیلویی .
درالمپیک لوس آنجلس وقتی خبرنگاران از او سوال کردند: آیا با ورزش جودو نمی شود پول درآورد؟ گفت: خیر. این دو با هم سازگار نیست، چرا که توهین خواهد بود به سنت های ما. بارها ازمن دعوت کرده اند که کشتی سومو بگیرم یا حتی با سرعت و قدرتی که دارم بیس بال بازی کنم و پول های کلانی دریافت کنم، اما من شایسته نمی دانم که نیروی جسمانی خود را وسیله برای کسب پول و امرار معاش قرار دهم .نتایج کامل مسابقات جودوی بازیهای المپیک/ ژاپنی ها بازهم اول شدند

منبع : irijf.ir

 نتایج کامل مسابقات جودوی بازیهای المپیک/ ژاپنی ها بازهم اول شدند

 

به گزارش روابط عمومی فدراسیون جودو و کوراش ، با پایان مسابقات جودوی بازیهای المپیک ژاپنی ها در مجموع قهرمان شدند و فرانسه و روسیه دوم و سوم شدند.

آمریکا – برزیل – اسلووانی  و آرژانتین هم عناوین بعدی را از آن خود کردند.

جدول کامل رقابت های انفرادی  و نفرات برتر اوزان(مردان)  این مسابقات   به شرح زیر اعلام شد:

-6-:

1-موردانف از روسیه

2-استیموف از قزاقستان

3-ناهوشیاتاکاتو از ژاپن و امیران اورزوبوف از ازبکستان

 

-66کیلو:

1-فابیو باسیله از ایتالیا

2- بائو آن از کره جنوبی

3- -رشیدسوبیروف از ازبکستان و ماساهی اوبیما از ژاپن

-73 کیلو:

1- شه او هی اونو از ژاپن

2- رستم اوجوف از آذربایجان

3- شاهادا از گرجستان و وان تیشل از بلژیک

 

-81 کیلو:

1- خالمورزاف از روسیه

2- استیونس از آمریکا

3- تاکانوری از ژاپن و سرجیو توما از امارات

-90 کیلو:

1- ماشوا باکه از ژاپن

2- وارلام لیپا از گرجستان

3- ژان ژئوچنگ از چین و گواک از کره

-100:

1- لوکاس کرپالک از صربستان

2- المار گازیموف از آذربایجان

3- سوک هان از ژاپن و مارک از فرانسه

+100 کیلو:

1-   تدی راینر از فرانسه

2-   هیشایوشی هاراشاوا از ژاپن

3-   رافائل سیلور از برزیل

سعید ملایی در 81 و جواد محجوب در منهای 100 کیلو هم در المپیک حضور داشتند که در دور اول این رقابت ها با شکست از رقبای خود از دور مسابقات کنار رفتند.

 •        محض اطلاع ورزش و مردم: گواری به ریو نرفته بود

برخلاف ادعای برخی رسانه ها و بخصوص برنامه ورزش و مردم تیم ملی جودو با دو جودو کار و دو همراه(محمدرضا رودکی سرپرست و نصرت خان سرمربی) عازم ریو شده بود و احمد گواری سرپرست فدراسیون به هیچ عنوان به ریو نرفت در حالی که او با سهمیه مدیریتی وزارت ورزش جواز حضور در المپیک را داشت اما برای اینکه حاشیه ای بوجود نیاید از رفتن به برزیل انصراف داد و سرپرستی تیم را به رودکی مدیر تیم های ملی تفویض کرد.


جودوالمپیک 2016


Olympic Games
Photos by: © IJF Media Gabriela Sabau , Tamas Zahonyi & Jack Willingham
Start date 6th August 2016.
End date 12th August 2016.

Place Rio de Janerio

Brazil (BRA)
 

 

PARETO, Paula (ARG) - JEONG, Bo Kyeong (KOR) Photos by : © IJF Media by G. Sabau and Zahonyi   MUDRANOV, Beslan (RUS) - SMETOV, Yeldos (KAZ) Photos by : © IJF Media by G. Sabau and Zahonyi   KELMENDI, Majlinda (KOS) - GIUFFRIDA, Odette (ITA) Photos by : © IJF Media by G. Sabau and Zahonyi   BASILE, Fabio (ITA) - AN, Baul (KOR) Photos by : © IJF Media by G. Sabau and Zahonyi


ONO, Shohei (JPN) - ORUJOV, Rustam  (AZE) Photos by : © IJF Media by G. Sabau and Zahonyi   SILVA, Rafaela (BRA) - DORJSUREN Sumiya,  (MGL) Photos by : © IJF Media by G. Sabau and Zahonyi   KHALMURZAEV, Khasan (RUS) - STEVENS, Travis (USA) Photos by : © IJF Media by G. Sabau and Zahonyi   TRSTENJAK, Tina (SLO) - AGBEGNENOU, Clarisse (FRA) Photos by : © IJF Media by G. Sabau and Zahonyi


BAKER, Mashu (JPN) - LIPARTELIANI, Varlam (GEO) Photos by : © IJF Media by G. Sabau and Zahonyi   TACHIMOTO, Haruka (JPN) - ALVEAR, Yuri (COL) Photos by : © IJF Media by G. Sabau and Zahonyi   KRPALEK, Lukas (CZE) - GASIMOV, Elmar (AZE) Photos by : © IJF Media by G. Sabau and Zahonyi   HARRISON, Kayla (USA) - TCHEUMEO, Audrey (FRA) Photos by : © IJF Media by G. Sabau and Zahonyi


ANDEOL, Emilie (FRA) - ORTIZ, Idalys (CUB) Photos by : © IJF Media by G. Sabau and Zahonyi   RINER, Teddy (FRA) - HARASAWA, Hisayoshi (JPN) Photos by : © IJF Media by G. Sabau and Zahonyi


نتایج هفتمین روز مسابقات جودو در المپیک ریو – 2016

جودو المپیک 2006 ریو

هفتمین روز بازی های المپیک 2016 برای فرانسویان خوشایند بود چرا که رینر و آندئول با درخشش در شب آخر المپیک تیم فراسه را تا رده دوم جدول رده بندی بالا کشیدند.

در این روز جودوکاران مرد و زن در اوزان 100+ و 78+ کیلوگرم به مبارزه با یکدیگر پرداختند.

 

نفرات برتر وزن مثبت 100 کیلوگرم مردان :

1 – تدی رینر از فرانسه

2 – هیسایوشی هاراساوا از ژاپن

3 – اور ساسون از اسرائیل

3 – رافائل سیلوا از برزیل

5 – عبدولو تانگریف از ازبکستان

5 – الکس گارسیا مندوسا از کوبا

7 – روی مایر از هلند

7 – یوری کراکووتسکی از قرقیزستان

 

نفرات برتر وزن مثبت 78 کیلوگرم زنان :

1 – امیلی آندئول از فرانسه

2 – ایدالیس اورتیز از کوبا

3 – سونگ یو از چین

3 – کانائه یامابه از ژاپن

5 – کایرا سعید از ترکیه

5 – مین جیونگ کیم از کره جنوبی

7 – نهال شیخ روحو از تونس

7 – تسی سفاکولس از هلند

 

با نتایج بدست آمده در پایان روز هفتم این مسابقات تیم های برتر المپیک بشرح زیر می باشند

 

رتبه کشور مدال طلا مدال نقره مدال برنز مجموع
1 ژاپن 3 1 8 12
2 فرانسه 2 2 1 5
3 روسیه 2 0 1 3
4 ایتالیا 1 1 0 2
4 آمریکا 1 1 0 2
6 برزیل 1 0 2 3
7 اسلوونی 1 0 1 2
8 کوزوو 1 0 0 1
8 چک 1 0 0 1
8 آرژانتین 1 0 0 1
11 کره جنوبی 0 2 1 3
12 آذربایجان 0 2 0 2
13 گرجستان 0 1 1 2
13 قزاقستان 0 1 1 2
15 مغولستان 0 1 0 1
15 کوبا 0 1 0 1
15 کلمبیا 0 1 0 1
18 ازبکستان 0 0 2 2
18 چین 0 0 2 2
18 اسرائیل 0 0 2 2
21 امارات 0 0 1 1
21 آلمان 0 0 1 1
21 انگلستان 0 0 1 1
21 پرتغال 0 0 1 1
21 هلند 0 0 1 1
21 بلژیک 0 0 1 1


نتایج ششمین روز مسابقات جودو در المپیک ریو – 2016

جودو المپیک 2006 ریو

روز ششم بازی های المپیک 2016 هر چند جواد محجوب حذف شد و به مذاق ایرانیان خوش نیآمد اما خوشحالی آمریکاییان بخاطر تکرار قهرمانی هریسون را به همراه داشت.

در این روز جودوکاران مرد و زن در اوزان 100- و 78- کیلوگرم به مبارزه با یکدیگر پرداختند.

 

نفرات برتر وزن منفی 100 کیلوگرم مردان :

1 – لوکاش کراپالک از چک

2 – المار گاسیموف از آذربایجان

3 – سیریل ماره از فرانسه

3 – ریونوسوکه هاگا از ژاپن

5 – آرتم بلوشِنکو از اوکراین

5 – کارل ریچارد فری از آلمان

7 – رمضان درویش از مصر

7 – بکا گوینیاشویلی از گرجستان

 

نفرات برتر وزن منفی 78 کیلوگرم زنان :

1 – کایلا هریسون از آمریکا

2 – اودری چومئو از فرانسه

3 – مایرا آگیار از برزیل

3 – آناماری ویلینسیک از اسلوونی

5 – یالنیس کاستیو از کوبا

5 – لوئیز مالتسان از آلمان

7 – آبیگِل یو از مجارستان

7 – ناتالی پاول از انگلستان

 

با نتایج بدست آمده در پایان روز ششم این مسابقات تیم های برتر المپیک بشرح زیر می باشند

 

رتبه کشور مدال طلا مدال نقره مدال برنز مجموع
1 ژاپن 3 0 7 10
2 روسیه 2 0 1 3
3 آمریکا 1 1 0 0
3 ایتالیا 1 1 0 0
5 اسلوونی 1 0 1 2
5 برزیل 1 0 1 2
7 کوزوو 1 0 0 1
8 چک 1 0 0 1
9 آرژانتین 1 0 0 1
10 کره جنوبی 0 2 1 3
10 فرانسه 0 2 1 3
12 آذربایجان 0 2 0 2
13 گرجستان 0 1 1 2
13 قزاقستان 0 1 1 2
15 مغولستان 0 1 0 1
15 کلمبیا 0 1 0 1
17 ازبکستان 0 0 2 2
18 چین 0 0 1 1
18 اسرائیل 0 0 1 1
18 پرتغال 0 0 1 1
18 هلند 0 0 1 1
18 بلژیک 0 0 1 1
18 امارات 0 0 1 1
18 آلمان 0 0 1 1
18 انگلستان 0 0 1 1


( تعداد کل: 18 )
قدیمی تر 1 2 3 4